R E K L A M A
7 marca 2013, 11:48
Kategorie: AkcjeMakroPrzegląd prasySpółkiFinanse osobisteWaluty

PRASA: Nowe prognozy dla złotego. Co po decyzji RPP? Dziennik Gazeta Prawna pisze dziś o zdecydowanej reakcji złotego na wczorajszą decyzję RPP o mocnej obniżce stóp procentowych. Doszło do silnego ruchu euro do złotego – aż do 4,1650; stabilizacja nastąpiła na poziomie 4,1455. Co może dziać się dalej z naszą walutą? W artykule opublikowanym na łamach DGP czytamy, że złoty może dalej się osłabiać, i to zarówno w relacji do euro, jak i wobec koszyka walut – zwłaszcza jeśli dojdzie do przełamania oporu przy cenie EUR/PLN rzędu 4,17. 

Jednak w internetowym serwisie Pulsu Biznesu czytamy, że decyzja RPP wcale nie ma kluczowego znaczenia dla notowań polskiej waluty: nie sprawi, że notowania EURPLN wyjdą z konsolidacji pomiędzy 4,05 a 4,20, w której pozostają od miesięcy. Doprowadzić tego mogą jedynie czynniki globalne (zwłaszcza wzrost awersji do ryzyka), a nie krajowe. W innym artykule Puls Biznesu także pisze, że wpływ ostatniej obniżki stóp na złotego będzie bardzo krótkotrwały – ograniczy się do jednej sesji.

Z kolei Dziennik Gazeta Prawna przekonuje, że o temacie zmian stóp procentowych zapomnimy na dłuższy czas; teraz powinniśmy przygotować się na dłuższą przerwę w ich obniżkach. Ostatnia, wyjątkowo mocna, ścięła stopy do najniższego poziomu w historii, ale było to już zakończenie cyklu redukcji. DGP podkreśla, że radykalny i nieoczekiwany ruch rady doprowadził do prawdziwej huśtawki nastrojów na rynkach – spadku wartości nie tylko złotego, ale też rentowności obligacji. Zdaniem ekonomisty jednego z dużych zagranicznych banków z komunikacją RPP z rynkiem coś jest nie tak, ponieważ żaden z analityków nie przewidział cięcia stóp aż o 50 pkt; mowa była albo o obniżce o 25 pkt, albo wręcz o przerwie w obniżkach. 

Z serwisu internetowego DGP możemy też dowiedzieć się więcej na temat przyszłości LOT-u. Zdaniem ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego musi dojść do radykalnych zmian w zarządzaniu spółką – uważa on, że bez tego nie uda się jej odzyskać rentowności. Plan jest taki: zmniejszyć zatrudnienie, także wśród pilotów i stewardess, oraz zwiększyć liczbę godzin, które spędzają na pokładzie. Co ciekawe, przykładem dla LOT-u mają być w tym zakresie tanie linie lotnicze. W dodatku przewoźnik prowadzi teraz promocyjną sprzedaż tanich biletów.

Tymczasem Parkiet informuje o finale kolejnej edycji nagrody „Byki i niedźwiedzie”. W tym roku laureatami zostały takie spółki, jak PGNiG (reprezentująca WIG20), LPP (z mWIG40) oraz Ursus (z sWIG80) – wszystkie one otrzymały tytuły spółek roku. Z kolei na miano prezesa roku według dziennika zasłużył Jerzy Marciniak z Azotów Tarnów. Nagroda specjalna trafiła do rąk Wojciecha Sobieraja, twórcy Alior Banku, a sam bank zwyciężył w kategorii Debiut roku.

Dodaj artykuł do:
KOMENTARZE
Możesz komentować artykuł w dyskusji na forum. Przejdź do dyskusji
NEWSLETTER
SZKOLENIA
BEZPŁATNE DEMO
ZAREJESTRUJ SIĘ
KURSY
SONDA

Czy sądzisz, że w ciągu 1-3 lat powtórzy się kryzys z 2008 roku?

Zdecydowanie tak
  51%
Zdecydowanie nie
  28%
Trudno powiedzieć
  21%
PARTNERZY