R E K L A M A
12 grudnia 2013, 09:55
Kategorie: AkcjeMakroSpółki

Dalsze spadki na giełdachKontynuacja spadków

Środa przyniosła kolejną porcję spadków w Warszawie, które rozeszły się po wszystkich sektorach rynku. WIG20 stracił 0,2 pkt, zatrzymując się na wysokości 2470 pkt. Spośród największych spółek najsilniej traciło GTC (-4,5 proc.), a na plus zdołało wyjść raptem pięć spółek. Za utrzymywanie indeksu przez część dnia na niewielkim plusie odpowiedzialne były przede wszystkim dwa największe banki, czyli Pekao i PKO BP, które wczoraj odnotowały wzrosty sięgające 1,5 proc. Ostatecznie pesymizm przeważył, co widać było również na szerokim rynku. WIG stracił 0,1 proc., a jedynie mWIG40 zdołał wypracować wzrost na poziomie 0,18 proc.

Na pozostałych europejskich giełdach panowały podobne nastroje jak w kraju. Brakowało impulsów do zakupu akcji, a zbilżające się posiedzenie Fed i rosnące spekulacje mówiące o potencjalnym zakończeniu QE3 dodatkowo zniechęcały do angażowania się w rynek. W efekcie DAX zniżkował o 0,4 proc., CAC40 stracił 0,10 proc., a FTSE100 0,24 proc.

Dziś w kalendarzu pojawi się więcej istotnych danych niż w ubiegłych dniach. W Europie poznamy odczyty listopadowej inflacji konsumenckiej, którą opublikują m.in. Francja, Słowacja, Szwecja, Włochy. Opublikowana zostanie również dynamika październikowej produkcji przemysłowej w strefie euro. Zza oceanu również napłyną ważne dane. Tradycyjnie o godzinie 14:30 dowiemy się, ilu nowych bezrobotnych ustawiło się w kolejce po zasiłek, oraz poznamy wyniki listopadowej sprzedaży detalicznej w USA i raport dot. cen importu i eksportu.

Kurs Energi spada na debiucie

Giełdową historią dnia była wczoraj Energa, która jednak nie dała jeszcze inwestorom zarobić. Kurs nie wybił się powyżej ceny emisyjnej wynoszącej 17 zł i tracił, ocierając się o dolne widełki. W trakcie notowań zdarzyła się nawet transakcja z kursem 15,30 zł. Na zamknięciu pierwszej sesji za jedną akcję Energi trzeba było zapłacić 16,09 zł, co oznacza stratę wynoszącą 5,35 proc. Największa tegoroczna oferta publiczna w naszym regionie Europy skusiła ponad 70 tys. inwestorów indywidualnych. Jako przyczynę spadków z pierwszego dnia przytacza się brak lockupu na akcje pracownicze, oraz potencjalnie niskie zaangażowanie Otwartych Funduszy Emerytalnych, które z racji zmian mających wejść w życie w nowym roku nie angażują się już w akcje z taką siłą jak dawniej.

Choć po spółce z tej branży trudno się spodziewać istotnego wzrostu dynamiki zysków, to jednak warto mieć na uwadze dywidendowy charakter tego waloru. W prospekcie emisyjnym napisano, że polityka dywidendowa Energi zakłada przeznaczanie na dywidendę 92 proc. jednostkowego zysku netto, przy czym maksymalna dywidenda za 2013 r. nie przekroczy 400 mln zł, a za 2014 r. 500 mln zł. W 2012 roku Energa wypłaciła 0,10 zł dywidendy na akcję (na dywidendę trafiło 497 mln zł z 547 mln zł zysku oraz niepodzielonego wyniku z lat ubiegłych), w 2011 roku 0,13 zł na akcję (646 mln zł z 754,7 mln zł zysku). Spółka podała też w prospekcie hipotetyczną wartość dywidendy w tych latach, przy założeniu, że jej wypłata nastąpiłaby po scaleniu akcji w stosunku 12:1. W tej sytuacji wyniosłaby ona w roku 2012 1,2 zł, w 2011 r. 1,56 zł i w 2010 r. 0,36 zł.


Źródło: Opracowanie Deutsche Banku

Dodaj artykuł do:
KOMENTARZE
Możesz komentować artykuł w dyskusji na forum. Przejdź do dyskusji
NEWSLETTER
SZKOLENIA
BEZPŁATNE DEMO
ZAREJESTRUJ SIĘ
KURSY
SONDA

Czy sądzisz, że w ciągu 1-3 lat powtórzy się kryzys z 2008 roku?

Zdecydowanie tak
  51%
Zdecydowanie nie
  28%
Trudno powiedzieć
  21%
PARTNERZY